Italienska Mariangela Prunottos hela körsbär i sirap är som en fläkt av färska körsbär även utanför skördeperioden. Deras noggranna skörd och konservering säkerställer att körsbären behåller sina färska egenskaper. Färska körsbär konserveras inom bara några timmar efter att de plockats i en lätt sockerlag, och inget annat behövs. Prova dem som de är för en godbit, med glass eller i olika desserter. Marmeladerna är också en utmärkt ingrediens i cocktails!
Beskrivning
Italienskan Mariangela Prunotto odlar sina egna sötkörsbär (Prunus avium) enligt traditionen i sina körsbärsodlingar i regionerna Alba, Langhe och Roero. Körsbären plockas för hand vid olika tidpunkter under skördesäsongen för att säkerställa att alla körsbär är perfekt mogna. De konserveras också inom några timmar efter plockning, enligt ett traditionellt recept som ärvts från mormödrar.
Så här tillverkas perfekta hela konserverade körsbär, som bevarar deras mjuka och söta aromer. Körsbären konserveras endast i en lätt rörsockersirap. Noggrann och snabb konservering säkerställer att körsbären behåller sina färska egenskaper långt efter skörden, så att du kan njuta av körsbärspajen när den är som bäst även under vinterns mörkaste timmar.
Näringsvärde per 100 g
| Energi | (141 kcal) |
|---|---|
| Fett | <0,1 g |
| reservera mättat fett | <0,1 g |
| Kolhydrater | 41 g |
| varav sockerarter | 36 g |
| Fiber | 3,4 gram |
| Protein | 0,8 g |
| Salt | <0,2 g |
Ytterligare information
| Vikt | 320 g |
|---|---|
| Ursprungsland | |
| Diet | vegansk produkt | EAN-KOD: | 8013418001486 |
| ST I FÖRPACKNINGEN: | 6 |



Recensioner
Det finns inga recensioner än.