Fregula Sarda-bröd 500 g

(2 kundrecensioner)

6,20 inkl. moms (12,40 € per kg eller liter)

Traditionell italiensk pasta. Morelli. 500 g. Durumvete. Hantverksmässig produkt. Tillagningstid 12 min.

I lager

Artikelnr: 2245 Kategori: Varumärke:

Beskrivning

Antico Pastificio Morelli är en italiensk hantverksmässig pastafabrik grundad 1860 i Toscana. Den femte generationen av familjeföretaget drivs av syskonen Lucia, Antonio och Marco Morelli.

Fregla Sarda är en traditionell sardisk pasta som rostas. Den passar till soppor och grytor.

Pastan tillverkas hantverksmässigt av durumvete, pressas i en bronsform och torkas vid låga temperaturer. Detta ger pastan en grov yta som binder såser perfekt och bevarar dess smak och näringsvärde.

Användningstips:
Koka pastan i rikligt med saltat vatten i 12 minuter tills den är al dente. Skölj pastan med kallt vatten, endast för sallader. Häll annars av vattnet och blanda pastan direkt i såsen.

Producent:
Antico Pastificio Morelli grundades 1860 och är ett familjeföretag i femte generationen. Syskonen Lucia, Antonio och Marco Morelli fortsätter familjetraditionen. Pastafabriken ligger i San Romano, nära Montopoli i Val d'Arno, Toscana.

Morelli använder endast det bästa toskanska eller italienska durumvetet och tillverkar sin pasta med hantverksmässiga metoder. Blandningen sker långsamt och degen knådas med en bronsform, vilket ger pastan dess perfekta struktur. Torkningen sker vid låg temperatur i 36 timmar, vilket bevarar smaken och näringsvärdet.

Durumvetemjöl, vatten.
Innehåller: vete. Tillverkad i en anläggning som även bearbetar ägg.

Näringsvärde per 100 g

Energi1514 kJ / 357 kcal
Fett1,2 g
reservera mättat fett0,2 g
Kolhydrater72 g
varav sockerarter3,7 g
Fiber3,1 g
Protein10,5 g
Salt< 0,1 g

Ytterligare information

Vikt500 g
Ursprungsland

EAN-KOD: 8009167012101
ST I FÖRPACKNINGEN:12

2 recensioner av Fregula Sarda Tostata 500 g

  1. Mile (verifierad ägare)

    Gott och smakrikt. Jag lade till det i en grönsallad. Kommer att fortsätta använda det.

  2. Mile (verifierad ägare)

    Gott och smakrikt. Jag lade till det i en grönsallad, kommer att använda det i framtiden.

Lägg till en recension

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *