Baldo risotto- ja keittoriisi 500g

5,80 sis Alv

Arborio-lajikkeesta jalostettu Baldo on noussut viime aikoina suosituksi riisilajikkeeksi, jonka tunnistaa sen melko suurista, kiinteistä ja läpikuultavista jyvistä. Se imee itseensä paljon nestettä mutta pitää kiinteän ja irtonaisen rakenteen keitettäessä. Baldo onkin erinomainen lajike risottoon ja esimerkiksi timbaleihin. Se on maultaan aromikas, ja sitä pidetään nykyisin yhtenä parhaimmista riisilajikkeista.

tuotetunnus (SKU) 2555 Osastot: ,
Valmistaja:

Aineosat: Baldo riisi

Innehåll:

Mahdolliset allergeenit:

Ravintosisältö:
Energia:
1507kJ / 355kcal Rasva: 0.7g josta tyydyttynyttä: <0.5g Hiilihydratit: 80g josta sokeri: <0.5g Proteiini: 7.1g Suola: 0.01g Kuitu: 0.8g

Kuvaus

Cascina Venerìan Baldo-risottoriisi viljellään ja jalostetaan Pohjois-Italian Piemontessa. Cascina Venerìa on Euroopan suurin yhden perheen omistama riisintuottaja. Se nojaa viljelyssään ympäristöystävällisiin tuotantotapoihin, ja tilalla on esimerkiksi omat vesilähteet.

Tilalla pidetään myös huolta riisilajikkeiden monimuotoisuuden säilymisestä tuottamalla ja säilömällä itse siemenriisiä. Siemenriisiä tuotetaan monia eri lajikkeita.

Cascina Venerìa käyttää riisin jalostuksessaan vain korkealaatuisia ja perinteisiin nojaavia tapoja. Baldo-riisissä ja muissa valkaistuissa riiseissä itse valkaisu tehdään ainoastaan luonnollisella myllykivellä käsittelemällä ilman kemikaaleja. Valkaisun jälkeen jyvät käydään vielä läpi, ja vioittuneet jyvät poistetaan.

Lopuksi riisi pakataan kartonkiseen pakkaukseen, jossa riisi pääsee ”hengittämään”. Cascina Venerìalla ei haluta pakata riisiä vakuumipakkaukseen, vaan koska riisi on ”elävä” ja orgaaninen tuote, sen halutaan antaa olla hapen kanssa tekemissä.

Arviot

Tuotearvioita ei vielä ole.

Lisää arvio

Sähköpostiosoitettasi ei julkaista. Pakolliset kentät on merkitty *

Lisätiedot

Paino 500 g (gramma)
Alkuperämaa

EAN KOODI: 8052405170187
KPL LAATIKOSSA: 12
baldo risotto ja keittoriisi 500g

Baldo risotto- ja keittoriisi 500g

5,80 sis Alv