La Favorita Munatajarin 250 g

6,90 sis Alv (27,60€ per kg tai litra)

Piemontelainen erikoismunapasta tajarin. Valmistettu korkealla munansuhteella – 36 munaa per kilo jauhoa.

Tuotetunnus (SKU): 6709 Osastot: , , Tuotemerkki:

Kuvaus

Favorita Munatajarin on piemontelainen erikoisuus, joka erottuu muista munnapastoista poikkeuksellisen korkean munansuhteensa ansiosta. Perinteisen reseptin mukaan tajarin valmistetaan käyttäen 36 munaa per kilo jauhoa – 18 kokonaista munaa ja 18 keltuaista. Tämä antaa pastalle syvän kultaisen värin, herkullisen rakenteen ja rikkaan maun.

Tajarin (lausutaan tie-yah-REEN) on Piemonten versio tagliatellesta, mutta ohuempi ja munaisempi. Sitä on nautittu Piemontessa jo 1500-luvulta lähtien. La Favorita valmistaa tajarin-pastan käsityömäisesti perinteisin menetelmin käyttäen vain parhaita raaka-aineita.

Käyttö: Keitä suolatussa vedessä al dente -kypsäksi vain 2-3 minuuttia – pasta on herkullisen ohut ja kypsyy nopeasti. Perinteisesti nautitaan yksinkertaisesti voi-kastikkeessa parmesaanin ja valkoisen tryffelin kanssa. Sopii myös liharagujen, sienien tai kevyiden kermaisten kastikkeiden kanssa. Tajarin on niin aromikas, että se maistuu erinomaisesti myös pelkän oliiviöljyn ja parmesaanin kanssa.

Lisätiedot

Paino 250 g (gramma)
Alkuperämaa

EAN KOODI: 8005978050004
KPL LAATIKOSSA: 15
favorita munatajarin 250 g

La Favorita Munatajarin 250 g

6,90 sis Alv (27,60€ per kg tai litra)